اطلاعات عمومی

برق سه فاز

برق سه فاز

تعریف برق سه فاز و فوایدی که به همراه دارد.

برق سه فاز یک نوع جریان متناوب (AC) است که در تولید، انتقال و توزیع برق استفاده می‌شود. این یک نوع سیستم چند فازی است که از سه سیم (یا چهار سیم شامل یک سیم برگشتی خنثی اختیاری) استفاده می کند و رایج ترین روشی است که توسط شبکه های الکتریکی در سراسر جهان برای انتقال نیرو استفاده می شود.

برق سه فاز در دهه 1880 توسط چندین نفر توسعه یافت. در برق سه فاز، ولتاژ هر سیم 120 درجه تغییر فاز نسبت به هر یک از سیم های دیگر است. از آنجایی که این یک سیستم AC است، میتوانیم تا ولتاژها را به راحتی با استفاده از ترانسفورماتورها به ولتاژ بالا برای انتقال داده و برای توزیع پایین بیاورند. به این ترتیب راندمان بالایی را به همراه خواهد داشت.

یک مدار سه فاز سه سیمه معمولاً مقرون به صرفه تر از یک مدار تک فاز دو سیمه در همان ولتاژ خط به زمین است زیرا از مواد رسانای کمتری برای انتقال مقدار معینی از توان الکتریکی استفاده می کند. برق سه فاز عمدتاً به طور مستقیم برای تغذیه موتورهای القایی بزرگ، سایر موتورهای الکتریکی و سایر بارهای سنگین استفاده می شود. بارهای کوچک اغلب فقط از یک مدار تک فاز دو سیمه استفاده می کنند که ممکن است از یک سیستم سه فاز مشتق شود.

جریان متناوب سه فاز (AC) معمولاً برای رساندن برق به دیتا سنتر (Data Center) و همچنین ساختمان‌های تجاری و صنعتی که دستگاه های تولید پر مصرف را، در خود جای می‌دهند استفاده می‌شود. دلیل خوبی برای آن وجود دارد، زیرا برق 3 فاز می تواند قدرت بیشتری را با راندمان بیشتر ارائه دهد، برخلاف برق AC تک فاز. AC تک فاز معمولاً برای مصرف خانگی و سبک مانند روشنایی و لوازم خانگی کوچک استفاده می شود. در این پست، دلیل این موضوع و تفاوت های کلیدی بین سیستم های برق تک فاز و 3 فاز را توضیح خواهیم داد.

همچنین بخوانید :  اولین خودروی الکتریکی

چرا به برق 3 فاز نیاز داریم؟

برق سه فاز

برای تامین برق مراکزی مثل دیتا سنترها که معمولا هر روز احتیاج به برق بیشتری نسبت به قبل دارند برق سه فاز نیاز است. زیرا تنها با برق سه فاز میتوانیم این حجم از انرژی الکتریکی را تامین کنیم.

در گذشته یک رک IT شامل 10 سرور، در مجموع 5 کیلو وات انرژی مصرف می کرد. ام امروزه، همان رک ممکن است ده‌ها سرور را در خود جای دهد که مجموعاً 20 تا 30 کیلووات برق مصرف می‌کنند. در چنین سطوحی، شما طبیعتاً می‌خواهید روی کارآیی بالاتری قائل شوید، زیرا حتی درصد کمی بهبود در مصرف برق به معنای صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه در طول زمان خواهد بود.

سیم کشی سه فاز مسئله دیگری است. یک قفسه 30 کیلوواتی را در نظر بگیرید. با استفاده از تک فاز با برق 240 ولت AC (VAC)، برای تغذیه رک به 125 آمپر نیاز است، که به یک سیم 25 میلی متر مربع نیاز دارد – بسیار ضخیم است و میتوانید به راحتی با آن کار کنید، همچنین قیمت مناسبی هم دارد. از آنجایی که 3 فاز کارآمدتر است، می تواند همان قدرت (و بیشتر) را با سیم کشی کوچکتر ارائه دهد. برای پشتیبانی از همان رک 30 کیلوواتی با استفاده از برق 3 فاز، نیاز به سه سیم با توان 42 آمپر (4 میلی‌متر مربع) است.

بهترین قیمت محصولات در فروشگاه ایران الکتریک

امروز یکی از ساده‌ترین راه برای خرید کلید پریز ایران الکتریک استفاده از یک فروشگاه اینترنتی است. فروشگاه ایران الکتریک دات کام خرید www. iranelectric. com ارتباط بی‌واسطه و مستقیم شما از کارخانه تولید کننده را فراهم آورده است.

همچنین بخوانید :  پلی کربنات چیست

بدون شک خرید از فروشگاهی که به صورت انحصاری و اختصاصی در زمینه عرضه انواع محصولات مختلف الکتریکی مانند کلید و پریز و…  فعالیت می‌کند، می‌تواند خدمات بهتری را در این زمینه به شما ارائه دهد.

فروشگاه ایران الکتریک با ۲ انبار اختصاصی در فضایی بیش از ۵۰۰ متر و موجود داشتن تمامی مدل‌ها امکان ارسال خرید شما به سراسر کشور را فراهم کرده است. شما می‌توانید کالای مورد نیاز خود را با مناسب‌ترین قیمت و به قیمت درب کارخانه سفارش دهید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در هر کجای  ایران  و درب منزل خود تحویل بگیرید.

امتیاز این post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *