مقالات

انواع کلید و پریز و کاربردهای آنها

انواع کلید و پریز و کاربرد آنها

 در این مقاله ما به انواع کلید و پریز و کاربردهای آنها می­پردازیم. حتما هم ه­ی ما بعد رنگ زدن دیوار یا زدن کاغذ دیواری و کفپوش کردن خانه می­خواهیم ابزارهای جانبی خانه نیز با پس زمینه به قولی سِت شود. یا بعد نو کردن اسباب خانه به دنبال این هستیم که کلیدها و پریزهای خانه یا ساختمان را نو کنیم. اگر شما چنین هستید پس پیشنهاد می­کنم تا آخر مقاله همراه ما باشید تا انواع کلید پریز برق و کاربرد آن آشنا شوید.

از زمان­های خیلی قدیم یکی از عنصرهایی که بین مردم از اهمیت خاصی برخوردار بوده، روشنایی است. پس در ساختمان­ها سیم کشی و زیرساخت­های تامین نور یکی از مهمترین اجزایی است که باید در هنگام ساخت ساختمان به آن توجه شود که کلیدها و پریزها نیز نقش مهمی را هم در زیبایی و هم در ایمنی ایفا می­کنند.

 

تاریخچه کلید و پریز برق

در دهه 80 میلادی کلید برق برای اولین بار توسط جان هنری هولموز ساخته شد که فرایندی برای قطع سریع برق بود که بعد از آن در سال 1917 میلادی ویلیام جی نیوتون اولین کلید و پریز برق را به صورت مدرن اختراع کرد که همه ­ی اینها نویدی برای یک زندگی راحت و بی دردسر بودند و امروزه ما نتایج آن دانشمندان را به خوبی درک می­کنیم و حتی روی آن­ها کار کرده تا ابداعات به روزتری را به وجود آوریم.

انواع کلید و پریز

اجزای تشکیل دهنده انواع کلید و پریز و کاربردهای آنها

کلید پریز دارای سه بخش اصلی است که آن مکانیزم درونی و حلقه و دیگری قاب یا کادر کلید پریز.

مکانیزم درونه و حلقه همانطور که از نام آنها پیداست مربوط به قسمت داخلی و در پشت قاب می­باشند که به نحوه سیم پیچی و اتصال های درونی کلید و پریز، تک پل یا دو پل بودن و اتصال آن به قاب می پردازد. قاب همان روکشی است که بر روی سیم کشی­ها و اجزای داخلی به دلیل زیبا سازی و جلوگیری از برق گرفتگی می­شود. کلا قاب را از جنس عایق می­سازند بنابر دلایلی که گفته شد.

انواع کلید و پریز و کاربردهای آنها

همچنین بخوانید :  همه چیز درباره پریزهای بدون کلید

همانطور که گفتیم در این مقاله به دنبال بررسی انواع کلید و پریز و کاربردهای آن­ها هستیم در این قسمت از مقاله ما مستقیما به این موضوع می­پردازیم. کلید­ها و پریزهای زیادی وجود دارند که کاربرد، طرح و زیبایی خاص خودشان را دارند که البته به دلیل نوع استفاده و کاربرد به دسته­های مختلف تقسیم می­شوند.

کلید تک پل

کلیدهای تک پل دارای یک خروجی است که با آن فقط جریان را قطع یا وصل می­کنند و با استفاده از آن می­توان فقط یک سیستم را روشن و خاموش کرد. در این حالت فقط یک پریز در جعبه است.

کلید تک پل و دو پل

کلید دو پل

با استفاده از کلید دو پل ما می­توانیم دو سیستم یا مصرف کننده را قطع و وصل کنیم. در اینجا ما دو پریز در جعبه داریم که می­توانیم برای قطع و وصل همزمان دو فاز و یا یک فاز و یک نول استفاده کنیم.

کلید سه پل

با استفاده از کلید سه پل ما می­توانیم از یک نقطه سه انشعاب را قطع و وصل یا روشن و خاموش کنیم.

کلید تبدیل

وقتی بخواهیم یک وسیله را با استفاده از دو کلید مجزا قطع و وصل یا روشن و خاموش کنیم در دو نقطه از کلید تبدیل استفاده می­کنیم.

کلید صلیبی

کلید صلیبی که نام دیگر آن کراکس است برای ارتباط بین دو کلید تبدیل استفاده می­شود. به بیان دیگر از این کلید برای کنترل گروه­های مصرف کننده استفاده می­شود.

کلید صلیبی

کلید دیمر

از کلید دیمر بیشتر در طراحی نور یا نورپردازی­ها استفاده می­کنند چون شما با استفاده از کلید دیمر می­توانید نور را کم و زیاد و شدت آن را تنظیم کنید و می­توانید جریان الکتریکی را قطع و وصل کنید.

کلید جیوه­ ای

از کلید جیوه ­ای در مدارهای فرعی با بار کم مورد استفاده قرار می­گیرد مانند اتاق­های عمل.

کلیدهای حساس به صدا

همچنین بخوانید :  دیمر چیست؟ انواع دیمر، ویژگی ها و کاربردهای دیمر

کلیدهای حساس به صدا را معمولا در بخش بیرونی خانه مثل جلوی دروازه یا پارکینگ میگذارند که به وسیله حرکت تحریک و روشن می­شوند.

کلید و پریز کارتی

اگر تا به حال کلید و پریز کارتی را از نزدیک ندیده­اید ولی در فیلم­ها به احتمال زیاد متوجه شدید که بعضی از کلیدها با کارت شناسایی کار می­کنند که به محض قرار گرفتن کارت در محفظه سنسورها، با فعال سازی کنتاکت، برق در محیط مورد استفاده جریان می یابد.

کلید تایمری

از کلیدهای تایمری معمولا در مکان­هایی مثل پله ­­ها و راهرو­ها استفاده می­کنند که در یک تایم مشخصی روشن می­مانند و بعد از آن خاموش می­شوند و باز نیاز است که شما دوباره کلید را بزنید.

کلید تایمردار

کلید پریز فوتو الکتریک

کلید پریز فوتو الکتریک زمانی که هوا تاریک شود به صورت خودکار روشن می­شود

پریز برق

پریزها کلا در دو نوع ارت دار و بدون ارت دار تقسیم بندی می­شوند که این پریزها ارتباط برق ساختمان را با لوازم برقی ممکن می­سازد.

پریز تلفن

پریز تلفن هم به صورت دوشاخه­ ای و هم به صورت سوکتی تولید می­شوند و در بازار وجود دارند.

پریز آنتن

برقراری ارتباط میان آنتن مرکزی و ماهواره با گیرنده ها بر عهده پریز آنتن است.

پریز آنتن

پریز شبکه

پریزهای شبکه در دو نوع پریز UTP و پریز SFTP تولید و عرضه می شوند که برای استفاده اینترنت و مودم و… مورد استفاده قرار می­گیرند.

پریز UPS

پریز UPS برای مواقعی که نیاز به برق ضروری است مورد استفاده قرار می­گیرد.

پریز چند کاربردی

امروزه پریزها دارای انواع ورودی هستند و پریز چند کاربردی یکی از آن­هاست.

کلید پریز مدرن

این نوع کلیدها دارای بخش­هایی است که هر بخش آن برای قسمت مجزایی از فضای خانه کاربرد دارد.

همچنین بخوانید :  انتخاب کلید و پریز متناسب با دکوراسیون خانه

کلید و پریز سوئیچی

کلید و پریز سوئیچی جزو کلید و پریزهای قدیمی حساب می­شود. دلیل پرطرفدار بودن این کلید در زمان خودش این بود که آسان نصب می­شد و قیمت مناسبی داشت ولی امروزه به ندرت از این کلید و پریز استفاده می­کنند.

انواع کلید و پریزهای بیشتری وجود دارد که فعلا ما در این مقاله به این چند مورد اکتفا می­کنیم. برای آشنایی با انواع کلید و پریز و کاربردهای آنها بهتر است به سایت ایران الکتریک جهت اطلاع بیشتر مراجعه کنید.

خرید کلید و پریز

برای آنکه خانه ­­­ای زیباتر و به­روزی داشته باشیم نیاز داریم اشخاصی که در این زمینه فعالیت دارند به ما کمک کنند و در رابطه با انواع کلید و پریز و کاربردهای آنها مشاوره بدهند و راهنمایی کنند. در این زمینه ما به شما برند ایران الکتریک را پیشنهاد می­کنیم، زیرا این برند یکی از نامدارترین و همچنین محبوب­ترین برندی است که در ایران به صورت حرفه ­ای عمل می­کند و آرامش خاطر را هدیه می­دهد.

انواع کلید و پریز

استانداردهای کلید و پریز

استاندارد کلید و پریز به دو نوع انگلیسی و آمریکایی تقسیم می شود که تفاوت آنها به میزان ولتاژ سیستم و تعداد پریز خانه مربوط است که در ایران ما از استاندارد اینگلیسی استفاده می­کنیم.

به این نکته دقت کنید که در مناطق مرطوب بهتر است مجهز به اتصالات مناسبی باشد تا از نفوذ آب و رطوبت به داخل لوله­ها و سایر تجهیزات مانند جعبه ها، کلیدها، پریزها، چراغ ها و سایر مصرف کننده ها جلوگیری شود. همچنین پریزهایی که در کف نصب می­شوند باید درب مجهز داشته باشند و شکننده نباشند.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کریدم که انواع کلید و پریز و کاربردهای آنها را مورد بررسی قرار دهیم تا به شما در خرید و انتخاب کمک کرده باشیم، امیدواریم برای شما مفید و موثر باشد. شما در سایت ایران الکتریک می توانید بهترین انواع کلید و پریز را انتخاب و به صورت آنلاین خریداری کنید.

4.4/5 - (5 امتیاز)