مقالات

5 نکته در خصوص تعویض کلید و پریز برای بهتر شدن دکوراسیون خانه‌تان

نکات مهم هنگام تعویض کلید و پریز مربوط به دکوراسیون خانه

زمانی که بحث دکوراسیون خانه به میان می‌‌آید بسیار از افراد فکر می‌‌کنند که یک منزل زیبا را تنها ظرف، فرش، مبلمان شیک و ‏گران قیمت تشکیل می‌‌دهدکه این تفکر کاملا اشتباه است، زمانی که شما قصد دارید دکوراسیون داخلی منزل خود را تغییر دهید باید به ‏جزئیات آن نیز توجه داشته باشید همین جزئیات می‌‌توانند تغییرات بسیاری را در محیط زندگی شما به وجود بیاورند.

برای مثال ‏تغییر کلید و پریز از المان‌های تاثیر گذار در طراحی دکوراسیون داخلی به حساب می‌‌آید هرچند که کلید و پریز جزء کوچکترین اجزا ‏در طراحی به حساب می‌‌آید اما نمی‌‌توان نقش آن‌ها را نادیده گرفت. ‏

تغییر کلید و پریز علاوه بر این که ظاهری زیبا را برای محیط شما به وجود می‌‌آورند می‌‌توانند راحتی و کیفیت زندگی ساکنین را نیز ‏تحت تاثیر خود قرار دهند. ما قصد داریم شما را با نکاتی که در زمان تعویض کلید و پریز کمک می‌‌کند آشنا کنیم و اطلاعاتی را در خصوص مراحل تعویض کلید و پریز و نصب این محصولات در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم.

تعریفی کلی در ارتباط با کلید و پریز

از مهم ترین تجهیزات الکتریکی می‌‌توان به کلید و پریز برق اشاره کرد که مدل‌های مختلفی از آن تولید و روانه بازار شده است و انتخاب آن به نیاز و کاربردی که از آن انتظار می‌‌رود بستگی دارد. از پرکاربردترین کلیدهای برق می‌‌توان کلیدهای مکانیکی را نام برد که همگی با آن‌ها آشنا هستیم و یکبار هم که شده آن‌ها را از نزدیک مشاهده کرده‌ایم. نمونه دیگر از این کلیدهای پرکاربرد، به کلیدهای اتوماتیک اشاره کرد که با سنسورهای حرارتی و نوری کار می‌‌کنند.

پریز به آن دسته از ابزاری گفته می‌‌شود که با کمک آن می‌‌توان وسایل برقی را به شبکه برقی متصل کرد و دارای فازهای مختلفی چون تک فاز و سه فازهستند که قابلیت اتصال به زمین را دارند و برخی دیگر غیرمتصل هستند.

نصب و تعویض کلید و پریز باید توسط برق کاران متخصص انجام شود زیرا در این کار باید نهایت دقت را به کار برد که از ‏پیشامدهای احتمالی در آینده جلوگیری شود. ‏

برای نصب کلید و پریز باید به استانداردهای مربوط در این زمینه توجه کنید یکی از این استانداردها فاصله پریز از ‏کف است که در حالت عادی بهترین فاصله برای نصب کلید از کف ساختمان 110 تا 120 سانتی متر است و این در حالی ‏است که استاندارد پریز برق، تلفن و پریز آنتن از کف ساختمان 30 سانتی متر است اما اگر زیبایی محیط برای شما اهمیت دارد ‏بهتر است پریز برق را 40 سانتی متر بالاتر از کف زمین نصب کنید. ‏

 

کلید و پریز برق

 

دلایل تعویض کلید و پریز برق

همچنین بخوانید :  خرید کلید پریز مناسب برای اتاق خواب

دلایل مختلفی برای تعویض کلید و پریز وجود دارد و شما باید در زمان نصب کلید و پریز جدید، به نکات بسیاری توجه داشته باشید که ما در ادامه به برخی از دلایل تعویض کلید و پریز برق اشاره خواهیم کرد.

اتصالی کلید و پریز

قدیمی بودن کلید و پریز

جایگزین کلید و پریز لاچکری توکار به جای کلیدهای روکار قدیمی

ناهماهنگی میان طراحی منزل و کلید و پریزها

بهتر است در زمان عوض کردن کلید و پریز منزل و یا محل کار خود از افرادی که در این زمینه تخصص و مهارت کافی دارند کمک بگیرد.

قرار گرفتن اصولی کلید و پریز در دکوراسیون خانه

همانطور که در سطرهای بالا گفتیم کلید و پریز از جزئیات دکوراسیون هستند و می‌‌توانند در محیط منزل تغییرات بسیاری را به وجود بیاورد و در بسیاری از نقاط خانه، وجود کلید و پریز از اجزای ضروری به حساب می‌‌آید. محل قرار گرفتن پریز و کلید با توجه به کاربردی که از آن‌ها انتظار می‌‌رود متفاوت است، برای نمونه پریز برق در آشپزخانه محل بیشتر برای استفاده از وسایل برقی است با قرار گرفتن آن در حمام و یا اتاق خواب که برای شارژ گوشی و غیره از آن استفاده می‌‌شود متفاوت است و همین نکته جزیی می‌‌تواند در زیبایی دکوراسیون محیط تاثیر بسیاری داشته باشد.

از دیگر نکاتی که در زمان تعویض کلید و پریز باید به آن توجه داشته باشید ظاهر این محصولات است که می‌‌تواند نمای داخلی منزل شما را تحت تاثیر قرار دهد.

کلید و پریز مناسب اتاق پذیرایی

اتاق نشیمن از قسمت‌های مهم خانه است که افراد خانواده بیشترین وقت خود را در آن سپری می‌‌کنند، وجود کلید و پریز به دلیل قرار گیری تلویزیون و سایر وسایل برقی در آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهتر است برای این قسمت از خانه، پریزهای 3 تایی استفاده کنید تا برای وصل کردن تلفن، شارژ گوشی و لب تاپ با مشکل مواجه نشوید. در صورتی که از آباژور به عنوان یک منبع روشنایی استفاده می‌‌کنید باید در آن قسمت هم یک پریز برق وجود داشته باشد.

در مواقعی که شما علاوه بر تلویزیون از دستگاه‌های دیگری چون دیجیتال و ماهواره در کنار تلویزیون استفاده می‌‌کنید بهتر است از رابط‌های برق کمک بگیرید.

 

کلید و پریز مناسب اتاق پذیرایی

 

کلید و پریز برای اتاق خواب

شارژ کردن تلفن همراه، چراغ خواب در دو طرف تخت، دستگاه‌های حشره کش و… همگی به پریز برق احتیاج دارند و بهتر است برای هر اتاق خواب از دو الی سه پریز استفاده کنید تا دسترسی راحت تری به آن‌ها داشته باشید.

همچنین بخوانید :  ایده های جذاب و خلاقانه برای تزئین کلید و پریز خانه تان

بهتر است در زمان انتخاب پریز و کلید برای اتاق خواب به این نکته توجه داشته باشید که پریز پشت درب قرار نگیرد.

محل قرار گیری پریز در آشپزخانه

آشپزخانه جزء آن نقاطی از خانه است که وسایل برقی بیشتری در آن قرار دارد به همین دلیل محل قرار گیری پریزهای برق در این مکان از اهمیت بالایی برخوردار است، در این مکان به جای استفاده از رابط‌های برق که محیط را شلوغ و درهم برهم نشان می‌‌دهد بهتر است از پریزهای متعدد استفاده کنید. بهتر است در زمان انتخاب کلید و پریز آشپزخانه رنگ آن‌ها را متناسب با رنگ کابیت انتخاب کنید و در مکانی که امکان پاشیدن آب وجود دارد از پریزهای درب دار استفاده نمایید تا از خطرات احتمالی چون اتصالی جلوگیری کنید.

انتخاب کلید و پریز برای سرویس بهداشتی

سرویس‌های بهداشتی جز آن مکان‌هایی است که به صورت مستقیم با آب سروکار دارند به همین دلیل انتخاب محل قرار گیری کلید و پریز باید دور از شیرآلات و در ارتفاع مناسبی باشد و برای حفظ ایمنی بهتر است از پریزهای محافظ دار در این مکان استفاده کنید.

نصب پریز در حمام توصیه نمی‌‌شود اما می‌‌توانید در کنار روشویی از یک پریز استفاده کرد تا به راحتی بتوانید از ماشین ریش تراش استفاده کنید و فاصله این پریز با روشویی باید 30 سانتی متر باشد.

نکات ایمنی زمان تعویض کلید و پریز

اگر در زمینه تعویض  کلید و پریز یا نصب کلید و پریز مهارت کافی ندارید بهتر است این کار را به تنهایی انجام ندهید علاوه بر خسارات مالی که ممکن است برای شما به دنبال داشته باشد این امکان نیز وجود دارد که خسارت‌های جانی نیز شما را تهدید کند.

حتما از فازمتر در زمان سیم کشی تجهیزات برقی کمک بگیرید زیرا به شما خرابی و یا سالم بودن پریز برق را نشان می‌‌دهد.

قبل از انجام هرکاری بهتر است فیوز برق را قطع کنید.

در زمان عوض کردن کلید و پریز از دستکش ایمنی استفاده کنید مگر آن که قصد استفاده از فازمتر را داشته باشید.

هنگامی که از فازمتر برای سلامت پریز استفاده می‌‌کنید تمام تلاش خود را به کار ببرید که دست شما به بدنه فلزی فازمتر برخوردی نداشته باشد.

توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی پریزها نباید در مجاورت لوله بخاری و یا رادیاتور باشد و فاصله پریز با بخاری حداقل 40 سانتی متر باشد.

 

تعویض کلید و پریز

 

همچنین بخوانید :  خانه‌تان را هوشمند کنید: کلید و پریز هوشمند برای خانه شما

تعویض کلید و پریز چه نقشی در زیبایی محیط زندگی شما دارند؟

از روش‌های کم هزینه که می‌‌توانید زیبایی را به منزل شما هدیه کند تعویض کلید و پریز است و باید در زمان انتخاب به نکاتی توجه داشته باشید و این کالا را به گونه‌ای انتخاب کنید که با سایر لوازم خانه از جمله شومینه، دستگیره در، لوستر، پنجره، رنگ دیوار و یا کاغذ دیواری همخوانی داشته باشد.

برای مثال اگر منزل شما سبکی کلاسیک با مبلمان آنتیک دارد استفاده از کلید و پریزهای ارزان می‌‌تواند نمای داخلی شما را نابود کند، در مقابل اگر منزل شما سبکی مدرن و امروزی داشته باشد استفاده از پریز و کلید قدیمی و سنتی می‌‌تواند عجیب و غیر عادی به نظر برسد.

اگر در انتخاب کلید و پریز خود مردد هستید و نمی‌‌توانید انتخاب درستی داشته باشید بهتر است از پریزهایی با روکش کرومی که با  بیشتر سبک‌ها همخوانی دارند استفاده کنید.

تعویض قاب کلید و پریز 

برای تعویض قاب کلید و پریز شما می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. ابتدا قطع برق مربوط به پریز یا سوئیچ را از طریق تخلیه مدار انجام دهید. این کار بسیار مهم است تا از خطر شوک الکتریکی جلوگیری شود.

2. با یک ابزار مورد نیاز مثل مته یا گوشه کاری، قاب کلید یا پریز فعلی را از دیوار یا جعبه الکتریکی خارج کنید. برخی از مدل‌ها قابل جدا شدن از جعبه الکتریکی هستند و باید آنها را از برچسب بیرون بیاورید.

3. کابل‌های الکتریکی از پشت قاب کلید یا پریز جدا کنید. در این مرحله، ممکن است نیاز به متصل کردن دوباره کابل‌ها به قاب جدید باشد. مطمئن شوید که سیم‌ها به درستی به قطب‌های مثبت و منفی متصل شوند.

4. قاب جدید را در محل قبلی قرار دهید و با پیچ‌ها یا مهره‌ها آن را به دیوار یا جعبه الکتریکی بچسبانید.

5. کاور یا پنل جدید را روی قاب کلید یا پریز نصب کرده و مطمئن شوید که درست قرار گرفته و محکم است.

6. کلید یا پریز را به جعبه الکتریکی برگردانید و سپس باز برق را وصل کنید.

7. تست کنید که کلید یا پریز به درستی کار می‌کنند. اگر همه چیز به درستی انجام شده باشد، باید بدون مشکل کار کنند.

سخن پایانی

بهتر است در زمان تعویض کلید و پریز به نکاتی که در سطرهای بالا گفتیم توجه داشته باشید، انتخاب کلید و پریز علاوه بر ظاهری جذاب که به محیط هدیه می‌‌دهد می‌‌تواند راحتی و آسایش شما را نیز به دنبال داشته باشد. بهتر است در زمان خرید این کالا به نکاتی چون دوام و ماندگاری، جنس آن توجه داشته باشید زیرا این محصولات جز آن دسته از ابزارهایی هستند که نمی‌‌توانید به صورت مداوم آن را عوض کنید. در فروشگاه ایران الکتریک می توانید انواع متنوعی از کلید و پریزها را ارزیابی و به راحتی خرید کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)