مقالات

4 تفاوت مهم میان کلید پریز لمسی و کلید های معمولی

4 تفاوت مهم میان کلید پریز لمسی و کلید های معمولی

وقتی یک گروه شروع به ساخت یک ساختمان می‌کند، باید حتماً یک مهندس برق و یک تکنسین برق در بین آنها حضور داشته باشند. این به دلیل این است که سیستم برق، روشنایی و نورپردازی یکی از جزءهای مهم در ساخت هر ساختمان است. در حال حاضر، برای تزیین نمای ساختمان از نورپردازی‌های بسیار شیک و رنگارنگ استفاده می‌شود و نورپردازی ساختمان دیگر به سیم‌کشی داخل ساختمان محدود نمی‌شود.

در گذشته، استفاده از کلیدها ساده و ابتدایی بود، اما امروزه انواع مختلفی از کلیدها و پریزها وجود دارد که ممکن است نیاز به آموزش داشته باشند. به عنوان مثال، کلیدهای لمسی و سوئیچ‌های هوشمند که می‌توانند از راه دور با استفاده از تلفن همراه یا ریموت کنترل کننده کنترل شوند. در حال حاضر، انواع مختلفی از کلیدها و پریزها در بازار موجود است، از جمله: کلید پریز فلزی، کلید پریز جدید و شیک، کلید پریز کلاسیک و کلید پریز هوشمند لمسی. شما می‌توانید بر اساس دکوراسیون و نیازهای خود، قابلیت‌های هالوژن جدید خود را انتخاب کنید.

مقایسه انواع کلید و پریزهای ساده و هوشمند لمسی

کلیدها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. دسته اول کلیدهای ساده است که به آنها کلیدهای مکانیکی و فیزیکی نیز گفته می‌شود. برای استفاده از این کلیدها، اهرم را بالا و پایین می‌کنیم یا فشار می‌دهیم. دسته دوم کلیدهای لمسی و حسگر است که با لمس دستی یا فعال شدن توسط سنسور، بسته می‌شوند.

وجه مشترک بین انواع کلیدها، از جمله ساده و لمسی، این است که همه آنها یک عملکرد اصلی دارند و آن عملکرد روشن و خاموش کردن جریان است. اما این دو نوع کلید تفاوت‌هایی نیز دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

همچنین بخوانید :  نحوه ساخت و عملکرد کلید و پریز

تفاوت های بین کلید و پریز ساده با لمسی

کلیدها و پریزهای ساده شامل انواع کلیدهای مکانیکی مانند سوئیچ، تبدیل، صلیبی و جیوه‌ای هستند. در ساخت این نوع کلیدها از مکانیزم پیچیده‌ای استفاده نشده است و آنها از دو قسمت بدنه یا قاب و هسته داخلی تشکیل شده‌اند.

کلیدها و پریزهای لمسی در اندازه‌های مختلفی وجود دارند، اما عموماً به اندازه کلیدهای معمولی یا استاندارد هستند و می‌توان آنها را در همان مکان کلیدهای معمولی برای تعمیرات خانه و تعویض کلید استفاده کرد. تولید انواع کلیدهای لمسی به عوامل متعددی برمی‌گردد، از جمله:

– تمایل مردم به داشتن یک خانه هوشمند و مدرن.

– صرفه‌جویی در انرژی و کاهش هزینه‌ها.

– مدیریت و کنترل خانه از راه دور توسط کاربر.

کلیدهای لمسی دارای مکانیزم پیچیده‌تری نسبت به کلیدهای ساده هستند و به دو دسته کلیدهای لمسی ساده و کلیدهای لمسی هوشمند تقسیم می‌شوند. این دو دسته کلید لمسی به شکلی مشابه یکدیگر هستند. به عنوان مثال، ظاهر آنها مشابه است. هر دو دارای صفحه نمایش لمسی هستند که به حساسیت دست حساس هستند و دکمه‌های لمسی درون آنها قرار دارند. در صورت داشتن تایمر، می‌توانند روشن یا خاموش شوند و یا زمان مورد نظر را تنظیم کنند.

انواع کلید ها و کارایی آنها

کلیدها و پریزهای سوئیچی، کلیدهای قدیمی‌ترین نوع کلیدها هستند و ممکن است آنها را در خانه‌های قدیمی یا حتی در خانه‌های امروزی مشاهده کرده باشید. این نوع کلیدها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

1. کلید تک پل: کلیدهایی هستند که فقط یک دسته برای روشن و خاموش کردن یک جریان دارند. به عبارت دیگر، تنها یک جریان را می‌توان توسط این کلید کنترل کرد.

همچنین بخوانید :  راهنمای کامل برای اتصال تلفن به پریزهای سوکتی: اصول و نکات کلیدی

2. کلید دوپل: در این نوع کلیدها دو اهرم وجود دارد و از طریق آنها دو جریان قابل کنترل است. دو کلید در یک قاب قرار دارند.

3. کلید صلیبی: از این کلید برای کنترل چند مصرف‌کننده در یک نقطه مانند برق و روشنایی در راهرو یک آپارتمان استفاده می‌شود.

4. کلید جیوه‌ای: این نوع کلیدها در مدارهای فرعی کم بار مانند مدارهای روشنایی اتاق عمل یا سوئیچینگ دیگری مانند بخار استفاده می‌شود.

کلیدها و پریزهای لمسی، مجهز به حسگرهای دما هستند و با حس کردن دمای دست، خاموش و روشن می‌شوند. این کلیدها در خانه‌های بسیار مدرن و مجلل کاربرد زیادی دارند.

کلیدهای حسگر حرکتی، زمانی که فرد در یک مکان حضور دارد و خارج می‌شود، خاموش یا روشن می‌شوند. این نوع کلیدها برای صرفه‌جویی در مصرف برق و انرژی بسیار مناسب هستند و برای افراد فراموشکار نیز بسیار مناسب هستند.

کلام آخر

دکمه لمسی دارای دو نوع ساده و هوشمند است و تفاوت آنها در امکان کنترل از راه دور مدل هوشمند است. در مقایسه با کلیدهای لمسی، کلیدهای ساده ساختار ساده‌تری دارند و استفاده از آنها آسان‌تر است. همچنین، قیمت کلیدهای ساده نسبت به دیگر نوع کلیدها کمتر است.

اما در زمان حاضر که مردم به زندگی مدرن و هوشمند روی آورده‌اند، دکمه‌های لمسی نیز طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و اکثر خانه‌های لوکس از این نوع کلید استفاده می‌کنند. شما می‌توانید انواع و قیمت این کلیدها را در وبسایت آنتیکو گروپ مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *