مقالات

چگونه با نورپردازی سبک دکوراسیون مینیمال داشته باشیم؟

چگونه با نورپردازی سبک دکوراسیون مینیمال داشته باشیم؟

در حال حاضر، بیشتر مردم ترجیح می‌دهند برای محل کار و زندگی خود از سبک دکوراسیون مینیمال استفاده کنند. این انتخاب به دلیل این است که افراد با این سبک دکوراسیون احساس راحتی بیشتری می‌کنند. به طور کلی، هنگامی که زندگی به مرحله‌ای پیچیده و دشوار می‌رسد و ذهن با هرج و مرج مواجه می‌شود، افراد ناخودآگاه به دنبال سادگی برای رسیدن به آرامش روانی هستند. این سادگی معمولاً با دکوراسیون محیط اطراف شروع می‌شود؛ بنابراین در ابتدا، فرد سعی می‌کند محیط خود را به گونه‌ای طراحی کند که با سپری کردن زمان در آن، آرامش روانی را تجربه کند. افراد در سبک مینیمال به طور عمومی آرامش بیشتری را تجربه می‌کنند و دیرتر احساس خستگی می‌کنند؛ به همین دلیل، طرفداران این سبک روز به روز بیشتر می‌شوند.

در سبک دکوراسیون مینیمال، نورپردازی نقش اساسی را ایفا می‌کند و مهم نیست که نورپردازی در کدام قسمت از محیط استفاده شود؛ آنچه در این سبک دکوراسیون مهم است، رعایت اصول نورپردازی است. برای مثال، نورپردازی اتاق کار یا حتی نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی و غیره.

معنای سادگی و عدم پیچیدگی در سبک دکوراسیون مینیمال وجود دارد. در این سبک، هیچ شلوغی و پیچیدگی در دکوراسیون و چیدمان وجود ندارد و به هر لحاظ ساده و بی‌آلایش است. در این سبک، برخی عوامل ویژه و اهمیت دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

– رنگ دیوارها

– جنس و رنگ پرده‌ها

– چیدمان مبلمان و فرش‌ها

– محل نصب تابلوها

– نوع کلید و پریز (کلاسیک یا لاکچری مینیمال)

یکی از نکات مهم در سبک دکوراسیون مینیمال، نورپردازی است که تأثیر بسیاری در زیبایی این سبک دارد. نورپردازی می‌تواند مستقیم یا غیرمستقیم باشد و در تمام سبک‌ها، به ویژه سبک مینیمال، تأثیر قابل ملاحظه‌ای دارد. به همین دلیل، در سبک دکوراسیون مینیمال، توجه ویژه‌ای به نورپردازی می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با نورپردازی در سبک دکوراسیون مینیمال و راه‌های مختلف آن، با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید :  ارتفاع پریز از کف زمین چه میزان باید باشد؟

تاریخچه سبک دکوراسیون مینیمال

سبک دکوراسیون مینیمال، که امروزه در طراحی داخلی بسیار محبوب است، یک تاریخچه طولانی در زمینه معماری دارد. این سبک تقریباً از سال ۱۹۰۰ شروع شد و پس از جنگ جهانی، مایس به عنوان بنیانگذار اصلی این سبک شناخته شد. او زیبایی را در کنار ساده‌گرایی قرار داد و این را اصل و اساس این سبک می‌دانست.

این مکتب هنری در واقع یک پایه فلسفی دارد که بر اساس آن، هنرمندان و معماران سعی می‌کنند با استفاده از اشکال ساده هندسی، زیبایی و آرامش را به وجود آورند. با گذر زمان و احساس نیاز بیشتر به آرامش روانی، افراد تصمیم گرفتند از ایده‌های مینیمال بیشتر بهره ببرند، زیرا این سبک اثرات مثبتی روی روانشان داشت. سبک دکوراسیون مینیمال باعث شد افراد از طراحی‌های پر زرق و برق و پرهیاهو فاصله بگیرند و به فضاهای ساده و آرامش‌بخش روی آورند.

اتاق خواب مینیمال

می‌توان ادعا کرد که اتاق خواب، بخش اصلی‌ترین خانه است. زیرا اکثراً بیشترین زمان خود را در خانه، به‌طور معمول در اتاق خواب سپری می‌کنند. در سبک دکوراسیون مینیمال، توجه ویژه‌ای به طراحی اتاق خواب شده است و راهکارهای متنوعی برای دکوراسیون و نورپردازی آن پیشنهاد شده است.

در یک اتاق خواب مینیمال، فضای آزاد بسیاری در نظر گرفته می‌شود تا از شلوغی و پیچیدگی دوری شود. در این سبک، معمولاً از تابلو‌ها و لوازم زیادی برای دکوراسیون استفاده نمی‌شود و سعی می‌شود تا از لوازم ساده‌تر برای چینش اتاق استفاده شود.

می‌توان ادعا کرد که نورپردازی، بخش اصلی‌ترین یک سبک دکوراسیون مینیمال است. زیرا یک نورپردازی نادرست ممکن است زیبایی و جذابیت این نوع سبک را از بین ببرد. برای نورپردازی اتاق خواب در سبک دکوراسیون مینیمال، اغلب از رنگ نور‌های خنثی همراه با رنگ سفید استفاده می‌شود. این کار هم به نمایش فضای موجود بزرگتر می‌پردازد و هم به آرامش محیط اضافه می‌کند.

در این سبک، توجه به هارمونی محیط بسیار مهم است؛ بنابراین چراغ‌ها یا آباژورهای استفاده شده در یک اتاق خواب با سبک دکوراسیون مینیمال باید به گونه‌ای باشند که هماهنگی و یکدستی را حفظ کنند و توجه را جلب نکنند. بهترین ایده برای نورپردازی اتاق خواب مینیمال استفاده از نور طبیعی است؛ بنابراین اگر اتاق خواب شما دارای نور طبیعی است، سعی کنید از آن بهره‌برداری حداکثری را برای ایجاد سبک دکوراسیون مینیمال ببرید. برای استفاده بیشتر از نور طبیعی، می‌توانید از پنجره‌های بزرگ یا پرده‌هایی با رنگ روشن استفاده کنید.

همچنین بخوانید :  نحوه انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان چگونه است؟

کلید و پریز لاکچری

در سیستم دکوراسیون مینیمال، توجه به جزئیات بسیار مهم است. در دکوراسیون اتاق خواب مینیمال، معمولاً از آیتم‌های مینیمال استفاده می‌شود تا سادگی محیط را حفظ کند.

کلیدها و پریزهای اتاق خواب با سبک دکوراسیون مینیمال می‌توانند در عین سادگی و مینیمال بودن، بسیار لوکس نیز باشند و جذابیت اتاق خواب را دوچندان کنند. کلیدها و پریزهای مناسب برای چنین سبک اتاق خوابی، کلیدهای کوچک و ساده هستند که رنگ‌های روشن و خنثی دارند. این نوع کلیدها و پریزها، اگر در مکان مناسبی نصب شوند، در عین سادگی می‌توانند جلوه‌ای خاص به نظم اتاق بدهند.

سعی کنید برای ایجاد هارمونی و زیبایی در اتاق خواب، از کلیدهایی با اندازه کوچک استفاده کنید که از لحاظ شکل ظاهری نیز ساده و جذاب باشند. برخی از کلیدها و پریزها، مانند کلیدها و پریزهای فلزی، خطوط ساده و مینیمالی روی خود دارند که باعث افزایش لوکسیته آن‌ها می‌شود.

کلید و پریز کلاسیک

بعضی افراد در سبک دکوراسیون مینیمال، ترجیح می‌دهند از مدل‌های کلاسیک استفاده کنند و به همین دلیل از لوازم و آیتم‌های کلاسیک برای طراحی محیط استفاده می‌کنند. استفاده از کلید و پریز کلاسیک می‌تواند تأثیر زیادی در کلاسیک کردن چنین فضاهایی داشته باشد. این نوع کلید‌ها تنها برای روشن و خاموش کردن چراغ‌ها نیستند، بلکه در دکوراسیون و زیبایی محیط تأثیر بسیار زیادی دارند.

کلید‌های کلاسیک مینیمال معمولاً در انواع سایزها تولید می‌شوند و در طراحی آن‌ها از جدیدترین مدل کلید و پریز ساده یا کلاسیک استفاده می‌شود. معمولاً برای ایجاد یکدستی و تعادل در اتاق‌ها، سعی می‌شود از کلید‌هایی استفاده کرد که از نظر رنگ و طرح با سایر لوازم محیط همخوانی و تطابق داشته باشند.

همچنین بخوانید :  هتلداران قبل از نصب پریزهای USB دار چه نکاتی را باید در نظر بگیرند

هالوژن در سبک مینیمال

در سبک دکوراسیون مینیمال امروزی، لوسترها یا لامپ‌های بزرگ دیگر استفاده نمی‌شوند و جای خود را به هالوژن‌های لاکچری و مینیمال مانند لامپ فیلامنتی و غیره می‌دهند. هالوژن‌های سبک مینیمال معمولاً در رنگ‌های روشن تولید می‌شوند که به محیط آرامش و سادگی می‌بخشد.

نصب هالوژن‌ها در مکان مناسبی بسیار مهم است تا علاوه بر نورپردازی مناسب برای فضای اتاق، به هارمونیک محیط کمک کند. توصیه می‌شود از هالوژن‌هایی با ابعاد مناسب برای محیط خود استفاده کنید. هالوژن‌های بسیار بزرگ ممکن است جلب توجه کنند و سادگی محیط را در سبک دکوراسیون مینیمال به خطر بیندازند. از طرف دیگر، هالوژن‌هایی با ابعاد کوچک‌تر احتمالاً نورپردازی مناسبی برای فضا ایجاد نخواهند کرد.

استفاده از هالوژنی که رنگ آن با لوازم منزل شما هماهنگی داشته باشد، می‌تواند یک انتخاب منحصر به فرد برای سبک دکوراسیون مینیمال باشد. البته، برای ایجاد تنوع، می‌توانید به جای تعویض هالوژن، از یک قاب هالوژن جدید برای محیط منزل یا نورپردازی فضای باز استفاده کنید.

کلام آخر

اگر شما هم علاقه‌مند به سبک دکوراسیون مینیمال هستید، ممکن است داشتن اتاق‌هایی با رنگ‌های روشن مانند کرمی یا سفید، شرایط تغییر به سبک مینیمال را برای شما آسان‌تر کند. پس از آن، می‌توانید با مشورت از افراد متخصص در این حوزه، با استفاده از وسایلی مانند آینه، میز‌های عسلی کوچک و قالی‌های ساده، لذت یک فضای مینیمال را تجربه کنید.

بدون شک، داشتن فضای کاری یا مسکونی با سبک دکوراسیون مینیمال، آرامش بیشتری را برای شما ایجاد خواهد کرد و از این طریق، به لحاظ روانی و روحی در شرایط بهتری قرار خواهید گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *