مقالات

راهنمایی خرید فاز متر با بهترین قیمت و کیفیت

چیست

با راهنمایی خرید فازمتر شما می‌توانید بهترین و هدفمند ترین خرید را داشته باشید. امروزه فازمتر (Voltage Tester) به یکی از ضروری ترین و مهم ترین ابزاری تبدیل شده است که وجود آن در هر جعبه ابزاری ضروری بوده است. با استفاده از فازمتر شما می‌توانید وجود جریان برق را در سیم مطلع شوید .

همان طور که اطلاع دارید در انواع صنایع و لوازم خانه از برق استفاده می‌شود ، به همین دلیل همین دلیل هم بوده است که مسائل زیادی وجود دارد که سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد که مجبر به حوادث برق گرفتگی نیز می‌شود. با استفاده از فازمتر شما می‌توانید از وجود ولتاژ برق نیز آگاه شوید. لازم به ذکر بوده است که دسته فازمتر ها اکثرا به صورت عایق تولید می‌شود تا از برق گرفتگی احتمالی جلوگیری شود.

در این مقاله از بلاگ ایران الکتریک به بررسی فازمتر و انواع آن پرداخته ایم . اگر شما هم قصد خرید فازمتری با کیفیت و استاندارد دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

فازمتر چیست؟

قبل از آن که بخواهیم انواع آن و کاربرد آن را برای شما بررسی کنیم بهتر است اول با خود فازمتر آشنا شویم . همان طور که در ابتدای این مطلب گفتیم فازمتر به یکی از ابزا آلاتی بوده است که وجود آن در هر جعبه ابزاری الزامی و ضروری بوده است. استفاده از فامتر یکی از آسان ترین و بهترین روش ها برای آزمایش وجود جریان برق متناوب (AC) بوده است. پیچ گوشتی فازمتر هم از ساده ترین نوع های فازمتر به شمار می‌رود.

از این ابزار علاوه بر این که شما می‌توانید تشخیص ولتاژ موجودی برق را بدهید ، بلکه می‌توانید از آن به عنوان پیچ گوشتی ساده هم بهره ببرید و استفاده کنید.همچنین باید بدانید که فازمتر یکی از ضروری ترین و پر استفاده ترین ابزار برای یک برقکار بوده است که همیشه باید به همراه خود نیز داشته باشد. وزن سبک محصول ، قیمت ارزان ، استفاده آسان فازمتر از سری عواملی بوده است که باعث شده است اکثر افراد به جای این که از مولتی استفاده کنند از فازمتر بهره ببرند.

فازمتر چگونه کار می‌کند؟

در این بخش از مقاله راهنمایی خرید فازمتر ، قصد داریم تا نحوه کار فازمتر را برای شما توضیح دهیم. در ابتدا شما باید نوک این محصول را به صورت کامل به سیم و یا وسلیه الکترونیکی خود متصل کنید ، و بعد از آن شما باید انگشت خود را در قسمت انتهایی ان که از فلز بوده است متصل کنید ، با انجام این کار ها اختلاف پتناسیل شکل می‌گیرد و باعث روشن شدن چراغ می‌شود.

بهتر است بدانید که بدن انسان از اختلاف پتانسیل منفی برخوردار بوده است و به عنوان یک قطب منفی ، برای مقاومت بالای فازمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه هنگامی که فازمتر را داخل پریز کنید ، الکترون های کمی از آن عبور کرده و به بدن انسان می‌رسد و به دلیل این موضوع با کم ترین جریانی که عبور می‌کند باعث روشن شدن چراغ فازمتر می‌شود.

همچنین بخوانید :  خرید کلید پریز مناسب برای اتاق خواب

انواع مختلف فاز متر

فازمتر ها انواع گسترده ای دارد و در بازار مشاهده می‌کنید و در ادامه این مقاله قصد داریم انواع آن را به همراه ویژگی هرکدام برای شما بررسی کنیم تا بسته به نیاز خود بتونید بهترین خرید را داشته باشید .

فازمتر ساده

ساد

فازمتر تماسی یا معمولی که با نام فازمتر ساده شناخته می‌شود ، معمولا برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این ابزار نیازی نیست که سیم مورد نظر شما لخت باشد و به همین دلیل خطر برق کرفتگی تا حد بسیاری کاهش پیدا می‌کند.  این فازمتر از قابلیت پیدا کردن سیم های که درون دیوار قرار گرفته‌اند برخوردار بوده است. اما باید بدانید از این ابزار برای استفاده از سیم هایی که ضخامت بالایی دارند و همچنین مدار هایی که جریان مستقیم (DS) دارند گزینه مناسبی نیست ، چرا که از فازمتر برای اندازه گیری میدان الکتریکی استفاده می‌کنند.

فازمتر یک سر تماسه و دو سر تماسه از دسته فاز متر های ساده نیز به شمار می‌روند. برای استفاده از انواع فاز متر های یک سرتماسه شما باید انگشت خود را در یک طرف فازمتر قرار دهید تا مدار بسته شود و این گونه است که فاز متر کار می‌کند. در فازمتر های دوسر تماسه به جای استفاده از انگشت ، از یک سیم استفاده می‌شود که آن را در انتهای فازمتر نیز قرار می‌دهند ،و این سیم به عنوان اتصال دوم عمل می‌کند و به زمین متصل می‌شود.

حالا اگر بخواهیم به شما پیشنهاد خرید دهیم ، آن فازمتر دوسر تماسه بوده است ، چرا که این فاز متر از امنیت بالاتری برخوردار بوده است و خطر برق گرفتگی را تا حد بسیاری کاهش می‌دهد.

فازمتر دیجیتال

دیجیتالی

فازمتر دیجیتال هم یکی از رایج ترین ابزار ها بوده است که در بازار مشاهده خواهید کرد که این ابزار از یک نشانگر دیجیتال برخوردار بوده است . طرز کار این محصول به گونه ای بوده است که مقدار ولتاژ و جریان الکتریکی را بر روی نمایشگر خود درج می‌کند. شما با استفاده از فازمتر های دیجیتالی می‌توانید بدون استفاده از هرگونه تماسی ولتاژ های 12 تا 200 وات را تشخیص دهید.

همچنین بهتر است بدانید که این نوع فازمتر در تشخیص ولتاژ دقت بالایی دارد ، و لازم به ذکر است که با استفاده از این فازمتر می‌توان ولتاژ هر دو جریان برق AC و DC را تشخیص داد. خرید این محصول بسیار توصیه می‌شود چرا که هیچگونه تماسی با دست ما نداشته است و به همین دلیل خطر برق گرفتگی را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد و از نوع فازمتر ساده امنیت بیشتری داشته است.

همچنین بخوانید :  25 ایده جذاب برای کلید و پریز آشپزخانه

فازمتر القایی

القایی

از نوع دیگر فازمتر ها می‌توان به فازمتر القایی اشاره داشته باشیم ، فاز متر های القایی بدون هیچ گونه ارتباط مستقیمی با سیم و یا مدار ، توسط یک حسگر می‌تواند میدان الکتریکی را مورد بررسی نیز قرار دهد. و از این رو شما می‌توانید به آسانی تشخیص دهید که ولتاژی وجود دارد یا خیر .

همچنین با استفاده از فازمتر القایی خطر برق گرفتگی به حداقل نیز می‌رسد و یکی از اصلی ترین دلایل که خطر برق گرفتگی به حدقل می‌رسد ، نداشتن تماس مستقیم با جریان برق بوده است.

اجزاء مختلف فازمتر

در این قسمت از مقاله قصد داریم اجزاء مختلف فاز متر را برای شما مورد بررسی نقز قرار دهیم :

  • میله فلزی
  • کلاهک فلزی
  • فنر و لامپ نئونی فازمتر
  • دسته فازمتر
  • مقاومت فازمتر

مهم ترین نکات برای خرید بهترین فازمتر

برای این که بتوانید بهترین فازمتر را بسته به نیاز خود خریدایر کنید باید نکات متعددی را رعایت کنید که در ادامه مهم ترین نگات را برای شما آورده ایم که با رعایت آنها می‌توانید بهترین و هدفمند ترین خرید خود را داشته باشید.

نوع فاز متر

همان طور که انواع و طرز کار هر فازمتر را به صورت کامل به شما توضیح دادیم ، شما باید با در نظر گرفتن کاربرد مورد نظر خود ، متناسب ترین ابزار را انتخاب کنید. اگر میزان ولتاژ عبوری از وسیله برای شما اهمیت بالایی ندارد ، انتخاب فازمتر ساده گزینه ای مناسب برای شما بوده است. اما اگر برعکس بود و میزان ولتاژ عبوری برای شما از اهمیت بالایی برخوردار بود ، پیشنهاد ما به شما خرید فازمتر دیجیتالی بوده است. و اگر در شرایطی هستید که به سیم برق دسترسی ندارید خرید فازمتر القایی گزینه ای مناسب برای شما می‌باشد.

اندازه فازمتر

فازمتر هم مانند سایر ابزار های دیگر دارای ابعاد های متفاوتی هستند ، به همین دلیل در زمان خرید فازمتر باید به اندازه پیچ و ترمینال مورد نظر خود دقت داشته باشید و بعد از آن خرید خود را انجام دهید. همچنین اگر خرید شما حتما باید از یک برند خاصی تهیه شود بهتر است تمامی اندازه های فازمتر را خریداری کنید.

ایمنی فازمتر

اگر شما قصد خرید فازمتر تماسی را دارید ، به استاندارد بودن ایمنی اندازه گیری ولتاژ دقت بسیاری داشته باشید. همچنین حداکثر دامنه ولتاژ فازمتر از دیگر نکات مهمی بوده است که در هنگام خرید این ابزار باید در نظر داشته باشید تا به این ترتیب ایمنی فازمتر شما در بالاتری سطح خود باشد و خیال شما هم این گونه راحت باشد.

همچنین بخوانید :  جدید ترین مدل کلید و پریز در سال 2022، شیک و زیبا

طراحی و جنس فازمتر

در زمان خرید این محصول باید به جنس و متریال استفاده شده آن دقت بالایی داشته باشید . حتما این نکته را در نظر داشته باشید که دسته فاز متر ضدلغزش باشد تا بتوانید به آسانی از این محصول استفاده کنید. برخی از فازمتر ها دارای گیره هستند تا برق کار در زمان کار بتواند به آسانی آن را به لباس خودم متصل کنند و در زمانی که به آن نیاز دارد استفاده کنند. همچنین اگر شما از فازمتر علاوه بر تشخیص ولتاژ از پیچ گوشتی هم استفاده می‌کنید باید به سری آن دقت داشته باشید.

فازمتر ها دارای سری دوسر و چهارسو نیز بوده است و شما در بازار می‌توانید آن ها را مشاهده و خریداری کنید. همچنین زمانی که شما می‌خواهید فازمتر خریداری کنید به وزن آن توجه داشته باشید که سبک باشد ، و از جنس و متریال با کیفیت استفاده شده باشد و جنس ان از فلزات با دوام و همچنین ضد زنگ باشد.

لامپ فازمتر

نوع لامپ استفاده شده در فازمتر یکی دیگر از نکاتی بوده است که هنگام خرید باید در نظر داشته باشید . فازمتر های ساده ، لامپ های قدیمی و همچنین کم نور دارند ، اما در تولید فازمتر های جدید از لامپ های نئونی استفاده می‌شود . از این رو در موقعیت های پرنور و یا کم نور در حین انجام کار نوسان ندارند و به آسانی قابل تشخیص بوده است.

قیمت فازمتر

قیمت فازمتری یکی دیگر از مهم ترین نکاتی بوده است که در زمان خرید این نوع محصول باید در نظر داشته باشید . قبل از خرید بهتر است اول بوجه خود را مشخص کنید و بعد از آن قصد خرید را نهایی کنید. با مشخص کردن بودجه برای خرید فازمتر ، مدل های انتخابی شما محدود می‌شود و همچنین اکثر مدل ها حذف می‌شوند و در نتیجه خریدی آسان تر خواهید داشت.

خرید فازمتر

شما برای خرید فازمتر می‌توانید از فروشگاه ایران الکتریک اقدام کنید ، چرا که تمامی محصولات موجود در ایران الکتریک از کیفیت و قیمت مناسبی برخوردار بوده است و همچنین دارای ضمانت و گارانتی بوده است که خرید را برای شما آسوده کرده است. همچنین مهم ترین نکات برای خرید فازمتر مشخص کردن نوع استفاده بوده است که اگر میزان وردی ولتاژ برای شما اهمیتی ندارد می‌توانید از فازمتر ساده استفاده کنید ، اما اگر میزان ولتاژ ورودی اهمیت برای شما دارد از فازمتر دیجیتالی می‌توانید استفاده کنید و همچنین اگر به میدان برق و سیم های برق دسترسی ندارید می‌توانید از فازمتر القایی استفاده کنید.

امتیاز این post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *