دسته‌بندی نشده

هر آنچه که باید درباره پریز آنتن بدانیم

پریز آنتن

سیم کشی آنتن از مهم‌ترین کارهایی است که در زمان برق کشی ساختمان باید به آن توجه داشته باشید تا بتوانید از دیدن تلویزیون لذت کافی را ببرید. یکی از اجزای اصلی آن هم پریز آنتن است.

پریز‌ها به دو مدل تک فاز و دو فاز دسته‌بندی می‌‌شوند. در برق کشی ساختمان باید از پریزهای اتصال به زمین استفاده کرد که برای اتصال وسایل الکتریکی از جمله تلویزیون، لباسشویی و غیره در ساختمان به کار می‌‌رود.

پریزهایی که برای ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌‌شود دارای ولتاژ 400w و جریان اسمی 25 آمپر هستند این در حالی است که برای پریزهای تک فاز از 230 ولت باید از پریزی با ولتاژ 250 و جریان 16 آمپر استفاده شود و برای برق‌های سه فاز 400 ولت باید مقاومت و قدرت پریز 500 ولت و جریان اسمی 16 آمپر باشد.

بهتر است که بدانید برای سیستم برق 60 ولت و ولتاژهای پایین‌تر، باید از پریزهایی که بدون اتصال به زمین هستند استفاده کنید.

ما در این مقاله قصد داریم شما را پریز آنتن آشنا کنیم و اطلاعاتی را در خصوص مدل‌های مختلف پریز آنتن  را با شما در کاربران عزیز در میان بگذاریم ما را تا پایان این نوشتار همراهی کنید.

تعریفی از پریز آنتن

پریز آنتن به پریزی گفته می‌‌گویند گه نیاز شما را به سیم کشی روکار برای سیم آنتن از بین می‌‌برد شما می‌‌توانید این پریز را در قسمت‌های مختلفی از خانه یا محل کار خود نصب کنید و با کمترین میزان سیم کشی به سیم مرکز آنتن دسترسی پیدا ‌‌کنید و تمامی سیگنال‌ها و تصاوریر ارسال شده را به راحتی دریافت ‌‌کنید.

 

پریز آنتن

 

شرکت‌هایی که در زمینه تولید آنتن فعالیت می‌‌کنند این محصول را نیز تولید میکنند که از برترین آن‌ها که در زمینه پریز آنتن فعالیت می‌‌کند می‌‌توان به ایران الکتریک اشاره کرد.

پریز آنتن مرکزی

رشد مخاطبین رسانه‌ای در مجتمع‌های مسکونی و اداری موجب شده است مالکین ساختمان‌ها گیرنده‌های تلویزیونی متعددی را نصب کنند که این امر زیبایی پشت بام و دیگر نقاط ساختمان را از بین می‌‌برد اما با نصب یک آنتن مرکزی این مشکلات به میزان قابل توجهی حل می‌‌شود و ساکنین ساختمان بدون نیاز به آنتن‌های فراوان می‌‌توانند از یک آنتن مرکزی استفاده کنند.

طبقه‌بندی پریز آنتن

با توجه به نوع اتصال :

پریز سه فاز با یک اتصال اضافی ( این مدل از پریز برای وصل به هادی خنثی است)

پریز سه فاز با دو اتصال ( مخصوص هادی حفاظتی و اتصال دوم مخصوص هادی خنثی است)

با توجه به نصبی که دارند:

به دو مدل توکار و روکار دسته‌بندی می‌‌شوند.

همچنین بخوانید :  مهم ترین تفاوت ها میان کابل و سیم

با توجه به کاربردی که دارند:

به دو صورت درب دار و بدون درب طراحی شده‌اند.

مدل‌های مختلف پریز آنتن

پریزها مدل‌های مختلفی دارند که برخی از آن‌ها پریز برق هستند که در بالا به مدل‌های آن اشاره کردیم. نمونه‌ای دیگر از پریز‌ها در بازار هستند که به پریز آنتن معروف هستند و جهت دریافت سیگنال از آن‌ها استفاده می‌‌کنند.انواع مختلفی از این نوع پریز در بازار وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود.

پریز آنتن مرکزی، این مدل از پریز دارای خروجی‌های مختلفی است که با کمک آن می‌توانید تلویزیون، رادیو و تلویزیون را به آن وصل کنید.

پریز آنتن تکی که تنها یک خروجی دارد و شما می‌‌توانید تلویزیون را به آن متصل کنید.

پریز ماهواره، همان طور که از نام این پریز مشخص است برای دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ای می‌‌توانید از این پریز استفاده کنید.

با تعاریف فوق به این نتیجه می‌‌رسیم که پریزها سیگنال‌های موجود را از آنتن مرکزی دریافت می‌‌کنند و برای شما به نمایش می‌‌گذارند .

پریز‌هایی که برای آنتن مرکزی استفاده می‌‌شوند به دو مدل پریز میانی و پریز انتهایی دسته‌بندی می‌‌شوند.

 

مدل های پریز آنتن

 

پریز آنتن میانی

این مدل از پریز علاوه بر اینکه سیگنال‌های مورد نیاز را برای گیرنده فراهم می‌‌کند می‌‌تواند این سیگنال‌ها را نیز به پریز دیگر هدایت کند بهتر است که بدانید این مدل از پریزها نیز همانند دیگر قطعاتی که در سیستم آنتن مرکزی وجود دارد در برخی مواقع دارای افت سیگنال هستند.

پریز انتهایی

پریز انتهایی سیگنال‌ها را کابل گواکسیال دریافت می‌‌کند و سپس آن را به گیرنده نهایی منتقل می‌‌کند این نوع از پریز نیز همانند پریز آنتن میانی در برخی مواقع افت سیگنال‌های متفاوتی دارد.

نصب پریز آنتن

نکاتی که در ارتباط با نصب پریز آنتن باید به آن توجه داشته باید به شرح زیر است:

پریز‌هایی که در قسمت‌هایی پایینی یا همان کف نصب می‌‌شوند باید مجهز به درپوش مخصوص باشند.

برای محیط‌های خشک بهتر است از پریزهای محافظت شده در برابر رطوبت استفاده شود این در حالی است که برای محیط‌های مخاطره انگیز باید از پریزهایی استفاده شود که ضد انفجار و ضداشتعال هستند.

می‌‌توان با توجه به نیاز از پریز آنتن چند خانه استفاده کرد که هر کدام از نظر ردیف هر خانه یک پریز جداگانه به حساب می‌‌آید.

پریزهای سه فاز باید دارای جریان اسمی 16 آمپر باشند و علاوه بر این باید دارای یک یا دو اتصال اضافی جهت اتصال هادی حفاظتی و هادی خنثی باشد.

همچنین بخوانید :  کلید دو پل چیست؟ انواع کلید دو پل و کاربرهای آن

در محیط‌هایی از قبیل دستشویی، حمام و یا هر مکانی که رطوبت دارد بهتر است از پریز درب دار استفاد کنید.

در زمان نصب پریز آنتن باید به محل قرار گیری آن توجه داشته باشید که در ادامه در ارتباط با آن بیشتر توضیح ومی‌‌دهیم.

نحوه بستن پریز آنتن

برای بستن یک پریز آنتن به دستگاه تلویزیون یا رادیو، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. خاموش کردن تلویزیون یا دستگاه رادیو: قبل از هر کاری، مطمئن شوید که دستگاه خود خاموش است تا ایمنی برقی را حفظ کنید.

2. یافتن پورت آنتن: روی تلویزیون یا دستگاه رادیو، پورتی به نام “ورودی آنتن” یا “ANT IN” یا مشابه آن باید وجود داشته باشد. این پورت معمولاً یک محلکشی است که به آن سیم آنتن را وصل می‌کنید.

3. آماده کردن سیم آنتن: اگر سیم آنتن شما به شکل پلاگ و پریز آنتن آمده باشد، پلاگ را از پشت دستگاه بیرون بکشید. اگر سیم آنتن به شکل کابل بدون پلاگ باشد، می‌توانید بدون انجام کار خاصی ادامه دهید.

4. وصل کردن سیم آنتن به پریز: اگر سیم آنتن شما دارای پلاگ است، پلاگ را به پریز آنتن وصل کنید. اگر سیم آنتن کابلی بدون پلاگ است، طرف دیگر کابل را به پریز آنتن وصل کنید.

5. وصل کردن پریز آنتن به پورت دستگاه: پریز آنتن را به پورت “ورودی آنتن” یا “ANT IN” روی دستگاه تلویزیون یا رادیو وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که اتصال محکم و سفت است.

6. روشن کردن دستگاه: حالا می‌توانید تلویزیون یا رادیو را روشن کنید و به کانال‌های آنتنی دستگاه خود دسترسی پیدا کنید.

با انجام این مراحل، پریز آنتن به دستگاه شما وصل می‌شود و شما می‌توانید از کانال‌های آنتنی لذت ببرید.

ارتفاع مناسب برای پریز آنتن

ارتفاع استاندارد انواع پریزهای مختلف از جمله تلفن، برق و پریز آنتن در اتاق نشیمن باید 30 سانتی متر باشد اما اگر به زیبایی محیط اهمیت می‌‌دهید بهتر است ارتفاع پریز از کف 40 سانتی متر باشد.

فاصله نصب پریز آنتن به دیگر پریزهای برق

سیم کشی برق استانداردهای مخصوص به خود را دارد زیرا کوچک‌ترین سهل انگاری در سیم کشی می‌‌تواند مدار سیم کشی را آتش زده و جان ساکنین ساختمان را با خطر مواجه کند. از همین رو بهتر است از افراد با تجربه که دوره‌های مربوطه را گذرانده‌اند کمک بگیرید.

فاصله پریزها باید به صورت استاندارد انتخاب شود تا مشکلی به وجود نیاورد و ظاهری زیبا را برای محیط به وجود بیاورد.

تعداد پریزهای موجود در یک اتاق خواب به طور معمول 2 عدد است اما این تعداد در پذیرایی جوابگو نیست و باید تعداد بیشتری نصب شود.

پریزهایی که در پذیرایی نصب می‌‌شوند باید در نزدیکی محل قرارگیری سیستم‌های صوتی و تصویری نصب شوند. توجه داشته باشید که در زمان نصب پریزها به محل قرار گیری شوفاژ توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید سیم کشی ساختمان در مجاورت لوله کشی گاز باشد.

همچنین بخوانید :  انواع پیچ‌گوشتی کدامند؟

در سایت ایران الکتریک مدل‌های مختلفی از پریز آنتن با کیفیت بالا عرضه می‌‌شود که کاربران عزیز جهت خرید می‌‌توانند با مراجعه به این سایت مدل‌های مختلف این محصول را مشاهده کنند و با بررسی قیمت این سایت با دیگر سایت‌های محصولی با کیفت بالا و قیمت پایین خریداری کنند.

 

انواع پریز آنتن

ما در ادامه به معرفی برخی از مدل‌های پریز آنتن که در سایت ایران الکتریک به فروش می‌‌رسد  می‌‌پردازیم:

پریز آنتن طرح هوشمند

دارای یک خروجی آنتن است که سیگنال‌های تلویزیونی را با بالاترین کیفیت برای شما دریافت می‌‌کند، این پریز ظاهری بسیار زیبا و دلفریب دارد و نصب آن به راحتی انجام می‌‌شود.

این محصول با رنگ‌هایی چون سفید، طلایی، مشکی و نقره‌ای طراحی شده است و جنس آن از پلکسی گلاس و شیشه ضد خش است و وزن بسیار سبکی دارد.

پریز آنتن تلویزیون ایران قهوه‌ای بژ

قاب ترنسپرنت قهوه‌ای و میانی بژ سبب شده است نمایی بی‌نظیر را برای دیوارهای شما به ارمغان بیاورد در روند تولید این محصول از پلی کربنات، پلاستیک فشرده و کنتاکت‌های برنجی استفاده شده است این محصول قاب و فریمی شفاف دارد توجه داشته باشید که علاوه بر رنگ قهوه‌ای بژ رنگ‌های دیگری از جمله سفید، صورتی، دودی و بنفش از آن در این مجموعه به فروش می‌‌رسد که شما می‌‌توانید با توجه به سلیقه و رنگ کاغذ دیواری این محصول را انتخاب کنید.

پریز آنتن SAT ایران پینتینگ بژ

از سری جدید محصولات برند ایران الکتریک می‌توان به پریز آنتن SAT ایران پینتینگ  بژ اشاره کرد که از مدل‌های پرطرفدار و پرکاربرد بوده و در بسیاری از محیط‌ها می‌‌توان از آن استفاده کرد. بدنه مربعی با لبه‌های منحنی و رویه مربعی ظاهری شیک را به این محصول داده است که در بسیاری از محیط‌های مسکونی، اداری و تجاری می‌‌توان از آن استفاده کرد. این محصولات مقاومت بالایی در برابر انواع شوینده‌ها دارد.

سخن پایانی

ایران الکتریک به عنوان برترین سایت فروش در زمینه پریز آنتن، انواع کلید و چراغ‌های روشنایی به روز در پایتخت ایران درصدد است رضایت بسیاری از مشتریان را به دست بیاورد از همین رو با فروش محصولات خود با نازل‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت تا کنون به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کند شما می‌‌توانید به صورت حضوری و یا غیر حضوری خرید خود را این شرکت انجام دهید.

جهت خرید غیر حضوری پریز آنتن می‌‌توانید با شماره‌های ذیل تماس گرفته و با واحد فروش هماهتگی‌ها لازم را انجام دهید و یا اینکه با انتخاب محصول مورد نظر خود در www. iranelectric. com ثبت سفارش کنید تا در کارشناساس‌های این مجموعه در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

4.5/5 - (2 امتیاز)