مکانیزم کلید و پریز

مکانیزم پریز

مکانیزم پریز ایران الکتریک

کلید پریز دارای سه بخش است: مکانیزم، میانی، قاب یا کادر کلید پریز. این سه قطعه اجزای اصلی تشکیل دهنده کلید و پریز هستند. شما می توانید این سه قطعه را به صورت جدا از فروشگاه آنلاین ما خریداری کنید.

کلید پریز
مکانیزم وقاب کلید پریز
کلید پریز 2
مکانیزم وقاب کلید پریز

انواع مکانیزم ها :

کلید تک پل 

یکپل 1

این کلید در دو نوع روکار و توکار استفاده می شود. اما در هر دو نوع، طرز کار کلید یکسان است. این کلید وسیله‌ی ساده ایی برای اتصال سیم فاز به مصرف کننده یا قطع آن است.

از این کلید برای قطع و وصل وسایل الکتریکی و روشن و خاموش کردن لامپ ها در اتاق های کوچک، انباری، حمام، آشپزخانه و توالت استفاده می شود

کلید دوپل 

دوپل

اگر بخواهیم دو وسیله‌ی الکتریکی از یک مکان روشن و خاموش شوند، از کلید دو پل استفاده می کنیم. مانند اتاق های پذیرایی بزرگ که بیش از یک لامپ و یا لوستر دارند که باید در یک زمان یک دسته و زمان دیگر دسته‌ی دیگری از لامپ ها و در موقع دیگر دو دسته لامپ ها روشن شوند.

با استفاده از کلید دو پل، در مصرف وسایلی مانند سیم، لوله و کلید صرفه جویی می شود. كلید دو پل در حقیقت، مانند دو كلید یك پل است كه در كنار هم قرار گرفته اند و هر پل آن می تواند به صورت مستقل عمل کند.

مشاهده و خرید مکانیزم

کلید سه پل 

سه پل 1

کلیدی است که با آن می توان سه مصرف کننده یا سه لامپ را قطع و وصل نمود.

کلید تبدیل

تبدیل 1

از کلید تبدیل برای روشن و خاموش کردن یک لامپ یا یک گروه لامپ از دو نقطه، مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا برای راهروها، راه پله ها، اتاق های دو در و سالن های بزرگ که خروجی های مختلف دارند و نیز واحدهای مسکونی استفاده می شود.

این کلید سه کنتاکت دارد که یک کنتاکت آن مشترک و با یکی از دو کنتاکت دیگر در تماس است.

کلید صلیبی یا کراکس

کراکس 1

از این کلید یا بهتر بگوییم از این مدار ، جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (یا هر وسیله برقی) از چندین نقطه استفاده می شود.

فرضاً یک سوله داریم که طول زیادی دارد و میخواهیم به فاصله هر 10 متر روی دیوار سوله، یک کلید برق نصب کنیم و از هر کدام از این کلیدها روشنایی سوله را کنترل کنیم.

( این یک فرض است زیرا برای روشنایی سوله ها راه های دیگری هم وجود دارد ).

مشاهده و خرید مکانیزم

کلید شاسی زنگ

زنگ 1

این نوع از کلیدها مانند کلید تک پل عمل می کنند. با این تفاوت که پس از هر بار فشردن به وسیله فنری که در زیر کلید تعبیه شده است به حالت اول باز می گردند. این نوع از کلیدها جریان برق برای چند لحظه وصل می شود که باعث به صدا درآمدن زنگ شده و با برگشتن کلید به حالت قبل صدای زنگ قطع می شود.

پریز برق ساده 

برق ساده 1

پریز برای اتصال ایمن دو شاخه وسیله یا کابل برق به مدار جریان استفاده می شود. پریزهای معمولی بسته به کشور محل استفاده شامل استانداردهای مختلفی هستند که برخی از این استانداردها به منظور افزایش ایمنی کودکان و برخی دیگر به منظور افزایش ایمنی وسایل برقی در نظر گرفته می شوند.

مشاهده و خرید مکانیزم

پریز برق ارت دار 

برق ارت دار 2

این نوع از پریزها مجهز به سیمی به نام سیم ارت یا همان سیم اتصال به زمین می باشند. مکانیزم آن به این صورت است که الکتریسیته ساکن به وجود آمده در مدار را به زمین منتقل می کند و مانع برق گرفتگی می شود.

پریز آنتن مرکزی SAT

sat 1

این پریزها در ساختمان هایی که تعداد زیادی گیرنده تلویزیونی وجود دارد مانند هتل ها و برج های مسکونی برای اتصال فیش آنتن مرکزی استفاده می شوند.

پریز آنتن تلویزیون TV

tv sat 1

این پریزها در ساختمان هایی که تعداد زیادی گیرنده تلویزیونی وجود دارد مانند خانه های مسکونی برای اتصال فیش آنتن تلویزیون استفاده می شوند.

مشاهده و خرید مکانیزم

پریز برق یو پی اس

برق ups 1

اصطلاح UPS مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply به معنی منبع تغذیه بدون وقفه است. سیستم های یو پی اس این قابلیت را دارند که در صورت اتصال یک وسیله یا سیستم برقی به آنها، نوسانات و شوک های ناشی از قطع و وصل برق را کنترل کنند. همچنین در صورت وصل بودن دستگاه به پریز یو پی اس با قطع برق دستگاه مورد نظر همچنان روشن بماند.

کلید دیمر روشنایی

کلید دیمر ارس 1

این گروه از کلیدها می توانند شدت نور لامپ ها را کم و زیاد نمایند و معمولا در سالن های نمایش مورد استفاده قرار می گیرند.

کلید دیمر فن

کلید دیمر ارس 1

این گروه از کلیدها می توانند سرعت پنکه و هواکش را کم و زیاد نمایند .

کلید روشنایی تایمری ( تایمر راه پله ):

این نوع از کلیدها در راه پله و پارکینگ استفاده می شوند و این قابلیت را دارند که به یک رله (تایمر) متصل شوند. در این صورت هنگامی که کلید فشرده می شود تمام لامپ های راه پله روشن می شوند و پس از زمانی که از قبل برای تایمر تعیین شده است به صورت خودکار خاموش می شوند.

این کلید به صورت زمان بندی شده ای عمل می کند، به این صورت که بر اساس تخمین مدت زمان لازم برای طی کردن یک راهرو، کلید یک بار تنظیم شده و هر بار کلید زده می شود، به میزان مشخص شده روشن می‌ماند،

کلید روشنایی سنسور حرکتی ( چشم راه پله ):

استفاده از سنسور حرکتی برای روشنایی راه پله یا راهروها دو مزیت و دو عیب دارد:

مزیت های کلید روشنایی چشم راه پله:

  • نیاز به سیم‌ کشی کلید نیست، چون سنسور در سقف و کنار لامپ کارگذاشته می‌شود.
  •  در اماکن عمومی و ساختمان های مشترک، کاربرد خوبی دارد چون اولاً ممکن است برای افراد یافتن کلید در محل های نسبتاً عمومی، مشکل است؛ ثانیاً صرفه جویی بسیاری در هزینه‌ی برق صورت می‌گیرد، چراکه سهل‌انگاری ناشی از خاموش نکردن لامپ، دیگر محلی ندارد.
  • مشاهده و خرید مکانیزم

بنابراین در طراحی دکوراسیون داخلی منازل و محیط های مختلف مشتریان می توانند از کلید پریز های متنوع ایرانی یا خارجی استفاده نمایند.

برای خرید کلید پریز در مدل های مختلف و یا اطلاع از قیمت کلید پریز به سایت فروشگاهی ایران الکتریک مراجعه نمایید. با دیدن محصولات می توانید متناسب با محل مورد نظرتان و با توجه به رنگ المان های موجود در فضا و… را انتخاب و خریداری کنید.

کلید پریز 3
مکانیزم وقاب کلید پریز

مشاهده و خرید مکانیزم

کلید پریز 4